Okładziny szklane ze szkła lakierowanego

Dzięki hartowaniu szkło ma wysoką wytrzymałość na uderzenia oraz blisko 5 krotnie większą wytrzymałość na zginanie od szkła zwykłego. Jest odporne na podwyższone temperatury. Szkła hartowanego grubości 6mm przyklejonego do ściany nie da się rozbić swoim ciałem, tępymi narzędziami ani zarysować zwykłą stalą nierdzewną (sztućce). Po więcej informacji na temat wytrzymałości szkła hartowanego zapraszamy do działu.

Te właściwości mechaniczne zbliżają szkło hartowane do kamienia polerowanego. Natomiast maksymalne wymiary szkła lakierowanego bez podziałów możemy przyjmować na 3x2m przy grubości 8-10mm. Powyższe cechy oraz fakt, że szkło hartowane lakierowane jest tańsze od kamienia naturalnego, dają nowe możliwości przy projektowaniu wnętrz.

Zalety szkła hartowanego lakierowanego jako okładzina ścienna

  • -wymiary ograniczone tylko możliwościami wniesienia gotowej szyby do pomieszczenia (nawet 3,2x2,0m)
  • -zakres kolorystyczny ponad 200 kolorów
  • -możliwość nadruku cyfrowego UV z grafiką tematyczną lub nadrukiem imitującym wygląd kamienia naturalnego
  • -brak fug
  • -minimum 8 lat wytrzymałości lakieru (na taki okres czasu testowaliśmy)
  • -doskonałe właściwości wytrzymałościowe
  • -atrakcyjna cena w stosunku do kamienia
  • -możliwość podświetlenia szkła oraz różnych aranżacji ze światłem
  • -idealne dopasowanie szkła do istniejącej wnęki według pomiaru laserowego lub szablonu
  • -bardzo łatwe czyszczenie powierzchni

Ciekawostka- porównanie wytrzymałości szkła hartowanego lakierowanego i szkła niehartowanego:


Szkło lacobel

Jest to szkło lakierowane grubości 4 lub 6mm dostępne w palecie 25 kolorów. Do większych zamówień (powyżej 250m2 szkła) można zamówić dowolny kolor oraz grubość szkła 6mm. Szkło występuje w taflach handlowych o wymiarach 2,55x1,605m co wprowadza ograniczenie co do możliwych wymiarów formatek szkła. Jego zastosowanie to przede wszystkim meble i okładziny ścienne. Bardzo dobry efekt dają wykonane z tego szkła mozaiki. Szkło występuje również w wersji matelac. Te same kolory na szkle satynowym (powierzchnia trawiona kwasem jest matowa i nie ma połysku). Szkło lacobel z montażem w zależności od koloru kosztuje tyle ile samo lakierowanie frontu szafki na wysoki połysk.
Technologia mocowania szkła do ściany to klejenie punktowe, gdzie po rozprowadzeniu kleju między szybą i ścianą wypełnienie wolnej przestrzeni klejem stanowi około 40% całej powierzchni (ze względu na konieczność doprowadzenia powietrza). Szkło klejone jest bardzo wytrzymałe na uderzenia tępymi narzędziami. Nie jest wytrzymałe na uderzenia ostrymi metalowymi narzędziami oraz na gwałtownie zmieniającą się temperaturę.
Podklejenie szkła folią safe nie zwiększa jego wytrzymałości. Po zbiciu szkła większe kawałki zostają na folii i nie spadają. To samo dotyczy szkła warstwowego laminowanego. Musimy pamiętać, że po zbiciu takiego szkła to miejsce jest bardzo ostre, a w pobliżu panelu znajdują się niewielkie bardzo ostre drzazgi szklane, które należy jak najszybciej zamieść. Podklejenie folią safe często stosuje się do cienkich szyb w ramach np. w szafach z drzwiami przesuwanymi z ramką aluminiową.